Severní Německo – Brémy a Hamburk
Brémy leží na řece Vezeře a jsou po Hamburku druhým největším přístavním městem v Německu.
Jeho historické budovy a uličky si po staletí zachovaly svou krásnou atmosféru i když za 2. sv. války Brémy prožily 173 náletů. Další informace zde.
Hamburk
V Hamburku je neustále živo, protože je druhým největším německým městem a největším přístavem v zemi. Neleží přímo u moře, ale přibližně 100 km od ústí Labe, které jím protéká. Hamburský přístav patří mezi největší a nejvýznamnější přístavy v Evropě a díky výhodné poloze propojuje říční a námořní dopravu.
První historická zmínka o Hamburku se datuje do 2. století našeho letopočtu. Významný byl pro město rok 1189, kdy Friedrich Barbarossa uděluje daňová privilegia a privilegium na zakládání přístavů a obchodu na protékající řece. Město nebylo ušetřeno epidemií, které procházely tehdejší Evropou. Jednalo se hlavně o mor a choleru, po jejíž epidemii byly koncem 19. století strženy hygienicky nevyhovující hrázděné domy, které stály v přístavu.
Město během historie také utrpělo mnoho škod během velkých požárů, ale i při bombardování na konci 2. sv. války. Hamburk tak díky historickým událostem nabízí vedle starých spletitých uliček i nově vybudované obchodní čtvrti. Mezi známé historické ulice patří Grosse Freiheit (Velká svoboda), kde se dá jít po stopách slavné skupiny Beatles, nebo stará přístavní čtvrť St. Pauli s bohatým nočním životem 🙂
St. Pauli Elbtunnel
V Hamburku najdete významný tunel pod Labem, který denně využije mnoho cyklistů a chodců. Je využíván pro cesty na druhý břeh, ale mnoho lidí jej vyhledává jako zajímavou turistickou atrakci.
Labský tunel se začal plánovat v roce 1907. V té době se přístav nejvíc rozšiřoval a dosavadní přívozy, které zajišťovaly jediné spojení břehů, přestávaly stačit. Spojení s Steinwerdem (druhým břehem) muselo být navíc možné i za špatného počasí, kdy přívozy nejezdily.
Kvůli omezenému prostoru se tunel stavěl se svislými vstupy. Do tunelu byly také nainstalovány výtahy pro motorová vozidla i pro chodce. Tunel byl úspěšně otevřen 7. září 1911. V roce 2011 byl označen za „Historický mezník strojírenství v Německu“. Z druhého břehu máte jako na dlani panorama s historickými přístavními i moderními budovami. Těm dominuje majestátní budova Labské filharmonie.
Bližší informace o tunelu jsou zde: https://www.hamburg.de/alter-elbtunnel/
Při cestě do Hamburku nezapomeňte tuto krásnou stavbu navštívit 🙂